Výmena oleja: Mám ísť do servisu alebo to zvládnem aj sám?

servis motorky : vymena oleja

 

 

 

Výmena oleja: Mám ísť do servisu alebo to zvládnem aj sám?  

Olej do motorky vymieňame na jeseň po skončení sezóny alebo na jar pred jej začiatkom. Obe riešenia majú drobné nevýhody, dôležité však je olej vymeniť a nahradiť aj starý olejový filter novým.

Kedy mám meniť olej v motorke?

Všetky podstatné údaje by si mal nájsť v užívateľskej príručke. Platí však nepísané pravidlo, že ak máš za sebou najazdených 5000 kilometrov, olej vymeň alebo ho vymeň vždy raz za rok. Poznač si to do kalendára alebo si nastav pripomienku v smartfóne.

Ak na výmenu oleja zabudneš, motor sa po čase môže pokaziť až tak, že ho neopraví nikto. A to za to nestojí. Výmena oleja trvá pár desiatok minút a ak sa na ňu vopred pripravíš, zvládneš to bez problémov.

Vyber si správny olej

Syntetický alebo minerálny? Akú značku? To, aký olej zvolíš do svojej motorky, závisí od údajov, ktoré píše výrobca v užívateľskej príručke. Nevymýšľaj a poriadne si to naštuduj. My ti dávame na výber zo syntetických olejov aj z minerálnych olejov od overených značiek, kde sa nemusíš báť, že do nádržky leješ nejaké bahno.

Výmena oleja v motorke: Poďme na to

Ak si mal motorku odstavenú celú zimu v garáži, naštartuj ju na pár minút alebo ju rovno prebehni po pár uličkách. Olej sa tak zohreje, nebude stuhnutý a ľahšie vytečie. Preto olej vždy vypúšťame zo zahriateho motora. Ak by si sa do toho pustil so studeným olejom, môže sa stať, že časť starého oleja zostane v nádržke.

Vypnutú motorku odstav na rovnej ploche. Pre pohodlnejšiu výmenu oleja, prípadne pre rozsiahlejší servis ti odporúčame použiť vhodný zdvihák. To aký zdvihák je pre teba vhodný, nájdeš v popise kategórie. Pred vypustením oleja si priprav nádobu, do ktorej odtečie. Podlož ju pod motorku.  Pohľadaj skrutku na nádržke, odtiahni ju, olej by mal začať vytekať. Pracuj opatrne, olej môže byť po jazde horúci. Kým všetok olej vytečie, popozeraj náš nový web )

Vymeň aj filter

Keď už si sa pustil do výmeny oleja, rovno vytiahni aj starý olejový filter a nahraď ho novým. Nie je drahý, preto sa ho oplatí meniť vždy pri výmene oleja, hoci to nie je vždy nevyhnutné. Na novom filtri daj preč ochrannú fóliu, pretri gumový lem olejom a potom ho rukou poriadne dotiahni.

Vymeň rovno aj vzduchový filter. Je dôležitý pre správny chod motora a po sezóne bude určite plný nečistôt, peľu a prachu.

Nalej nový olej

Ak už starý olej vytiekol, vráť vypúšťaciu skrutku na jej miesto a dotiahni. Nezabudni, lebo už sa stalo párkrát, že olej tiekol rovno na zem.

Nalej nový olej do motora, pracuj pomaly. Sleduj kontrolnú rysku a podľa toho dolievaj. Snaž sa vrchnú hranicu neprekročiť. Ak si tak už urobil, povoľ vypúšťaciu skrutku a trocha oleja nechaj odtiecť.

Pozor na nový olej

Nenarob si problémy. Vždy pri výmene oleja používaj iba taký, ktorý má rovnaké parametre, ako ten, ktorý si vypustil. Rozhodujúca teda nie je značka, ale parametre. Rovnako postupuj aj pri dopĺňaní oleja počas sezóny.

Čo so starým olejom?

Mnohí z nás to riešime tak, že ideme do servisu, kde okrem výmeny oleja a filtra, nám v cene zlikvidujú aj starý olej. Pri výmene oleja doma je to trocha náročnejšie. Staré oleje začali zbierať niektoré mestá a obce. Ďalšou možnosťou je odviezť ho do zberného dvora alebo do zberne nebezpečného odpadu.